12 ANKSİYETE BOZUKLUĞU BELİRTİSİ

  haber resmi

  HIZLI KALP ATIŞI

  Ani ses ve hareketlerde, kalbinizin daha hızlı ve daha sert atmasını sağlayan stres hormonları (adrenalin, noradrenalin, kortizol) tetiklenir. Kalbiniz düzensiz atıyormuş gibi hissedebilirsiniz.


  HIZLI NEFES ALIP VERME

  Korktuğunuzda veya endişelendiğinizde kalp çarpıntısına ek olarak, daha hızlı nefes alıp vermeye başlayabilir, yeterince nefes alamayacağınızı hissedebilirsiniz.


  SAVAŞ YA DA KAÇ TEPKİSİ

  Korkutucu bir durumla karşılaştığınızda, beyniniz, omuriliğiniz ve sinirleriniz üzerinden sinyaller göndererek belirli hormonların salgılanmasını sağlar. Bu hormonlar, kan dolaşımındaki glikoz yoğunluğunu artırıp kollarınıza ve bacaklarınıza -dövüş sırasında kullanabileceğiniz- yakıtı pompalar. Böylece, vücudunuz karşılaştığı bu tehdidi iki seçenekten biriyle karşılamaya hazırlanır: Savaş ya da Kaç! Kalp atış hızınız yükselir, daha hızlı nefes alıp vermeye başlarsınız. Ayrıca terleme ve titreme hissedebilirsiniz.


  GERGİN KASLAR

  Endişeli olduğunuzda kaslarınız aynı anda gerilir ve vücudunuz kendini korumaya hazır hale gelir. Genellikle, stres geçtikten sonra kaslarınız rahatlarlar ancak çok sık veya sürekli endişe duyuyorsanız, gergin omuz ve boyun kaslarınız baş ağrısına yol açabilir. Derin nefes alma ve yoga gibi rahatlama teknikleri yardımcı olabilir.


  YÜKSEK KAN ŞEKERİ

  Stres hormonları, korktuğunuzda ya da endişeli olduğunuzda, vücudunuzun ihtiyacı olan yakıtı sağlar. Bu mekanızma tehlikeden kaçmanız veya onunla savaşmanız için faydalıdır. Normalde vücudunuz fazladan şekeri yakıt olarak kullanmak üzere toplar ve saklar. Ancak yüksek veya sürekli kaygı, kan şekerinizi çok uzun süre çok yüksek tutabilir. Bu durum, diyabetin yanı sıra kalp hastalığı, felç ve böbrek hastalığına yol açabilir.


  UYKU PROBLEMLERİ

  Endişe sizi tüm gece uyanık tutabilir. "Elektrik faturasını ödedim mi?" "Köpeği beslemeyi unuttum mu?"

  Kötü uyku, endişeyi daha da arttırabilir, özellikle ertesi gün çalışmak zorundaysanız. Gün içinde yapmanız gereken işlerin listesini tutmak kaygıyı azaltarak uykuya rahat dalmanıza yardımcı olabilir. Her gün aynı saatte uyumayı ve uyanmayı alışkanlık haline getirmeye çalışın. Karanlık ve serin bir yatak odasında uyumanız da olumlu etki sağlayacaktır. 


  BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDE ZAYIFLAMA

  Endişelendiğinizde vücudunuz kendisini enfeksiyonlara karşı çok iyi şekilde savunamayabilir. Sizi sinirlendiren veya üzen bir şey hakkında düşünmek bile, bağışıklık sisteminizin verdiği yanıtı 30 dakika gibi kısa bir sürede azaltabilir. Günler, aylar veya yıllar boyunca uzayan kaygı, bağışıklık sistemine daha da büyük zararlar verebilir ve bu da grip, uçuk, zona ve diğer virüslerle savaşmanızı zorlaştırır.


  MİDE PROBLEMLERİ

  Stres ve anksiyete, karnınızda düğüm varmış gibi hissetmenize neden olabilir. Bazı insanlar bulantı ve kusma da hissederler. Bu durum sıklaşırsa irritabl barsak sendromu (IBS) veya mide ülseri gibi sindirim sistemi hastalıklarıyla karşılaşabilirsiniz. Endişeli olduğunuzda ciddi bir karın ağrısı veya kusma yaşıyorsanız doktorunuzla konuşun.


  BAĞIRSAK PROBLEMLERİ

  Anksiyete, yoğun stres ve depresyon gibi durumlarda kabızlık ve ishal gibi sindirim sistemi şikayetleri artabilir. Endişeli olmak, dışkılamayı kontrol eden kasları kullanma şeklinizi değiştirerek kabızlık yaşamanıza neden olabileceği gibi vücudunuzun belirli besinleri emme şeklini değiştirerek ishal olmanıza da sebep olabilir. Bağırsaklarınız, özellikle irritabl bağırsak sendromunuz (IBS) veya başka bir sindirim sorununuz varsa strese karşı daha hassas olabilir. Doktorunuz, yaşamınızdaki anksiyete tetikleyicilerini yönetmenize yardımcı olabilir.


  KİLO SORUNLARI

  Kaygı problemi, sağlıksız beslenme alışkanlıkları edinmenize sebep olabilir. Yemek yediğimizde dopamin gibi bazı nörotransmiterleri salgılarız. Bu da kendimizi daha iyi ve rahat hissetmemizi sağlar ancak bu durum zamanla, daha yüksek kalorili, daha yüksek miktarda yağ ve şeker içeren yiyecekler aramamıza yol açarak istenmeyen kilolar almanıza sebep olabilir.


  ERKEKLERDE CİNSEL SORUNLAR

  Stres, testosteron hormonu salgılamanızı sağlayarak “savaş ya da kaç” mekanizmanızı tetikleyebilir. Bu durum daha huzursuz hissetmenize neden olabilir. Ancak başka bir stres hormonu olan kortizol tam tersi etkiye sahiptir. Endişe, uzun vadede testosteronu azaltarak sperminizin değiştirebilir veya azaltabilir. Ayrıca seks yapmak istediğinizde vücudunuzun tepkisini yavaşlatabilir veya durdurabilir.


  KADINLARDA CİNSEL SORUNLAR

  Endişelenmek sizi yorar ve dikkatinizi dağıtır, bu yüzden sekse olan ilginiz azalabilir. Bir stres hormonu olan kortizol da cinsel isteği azaltabilir. Yüksek düzeyde stres, adet döngünüzü etkileyerek adet sürenizde dengesizliğe neden olabilir veya daha uzun, daha acı verici hale getirebilir. Bazen premenstrüel sendrom (PMS) olarak adlandırılan sürenizden önceki hafta, kramp, şişkinlik ve ruh hali değişikliklerini daha da kötüleştirebilir. Anksiyete hamile kalmanızı da zorlaştırabilir.


  Kaynak: webmd/Physical Symptoms of Anxiety