ANKSİYETE İLE BAŞA ÇIKMANIN DOĞAL YOLLARI

  haber resmi

  Anksiyete(Kaygı Bozukluğu), yaşamın bir parçasıdır. Zaman zaman hepimiz bunu hissederiz. Peki anksiyete atağı sırasında neler yapabilirsiniz? Sizler için anksiyetede kontrolü elinize almanızı sağlayacak bazı teknikleri derledik. Ancak sık sık endişeli hissediyorsanız ve üstesinden gelemiyorsanız, anksiyete ataklarını yönetmenin diğer yolları hakkında doktorunuzla konuşunuz.


  EGZERSİZ YAPMAK

  Olimpiyatlara hazırlanır gibi sıkı antrenman yapmak zorunda değilsiniz. 10 dakikalık kısa bir yürüyüşle bile 45 dakikalık bir antrenman yapmış gibi iyi hissedebilirsiniz. Her ikisi de günün geri kalanında kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Haftada en az 3 kez düzenli olarak egzersiz yaparsanız kısa sürede başarılı sonuçları görebilirsiniz.


  DOĞADA VAKİT GEÇİRMEK

  Evinizdeki bir bitki veya doğa resmi bile sizi daha az endişeli ve daha az stresli hissettirebilir. Doğada vakit geçirmek endişelerden arınmanın en iyi yollarından biridir. Evden çıkın ve yakınızdaki bir parka, deniz kenarına ya da küçük de olsa bir yeşil alana gidin ve doğada vakit geçirin.


  SEKS YAPMAK

  Kaygılı olduğunuzda aklınızdaki son şey olabilir ancak seks, vücudunuzun stres seviyesini azaltabilir. Düzenli bir cinsel yaşam, daha sağlıklı ve daha mutlu olmanıza yardımcı olabilir. Bu da endişeyi zihninizden uzak tutmanıza yardımcı olabilir.


  MEDİTASYON

  Meditasyon, nefesinize odaklanmanıza ve zihninizi düşüncelerden uzak tutmanıza yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, temel meditasyon ve yoga uygulamalarının anksiyete semptomlarını azalttığını gösterir niteliktedir.


  AKUPUNKTUR

  Akupunktur uzmanı tarafından vücudunuzun çeşitli noktalarına çok ince uçlu özel iğneler batırılarak yapılan bir tedavi şeklidir. Eğer iğneler konusunda fazla endişeli biri değilseniz akupunktur uygulamaları rahatlamanıza yardımcı olabilir. 


  AROMATERAPİ

  Lavanta, papatya ve gül suyu gibi konsantre yağlardan yayılan kokular sakinleşmenize yardımcı olabilir. Bilim adamları, vücudumuza da sürebileceğimiz bu yağların, beynimize kimyasal mesajlar göndererek ruh halimizi ve duygularımızı etkileyebildiklerini düşünüyorlar


  MASAJ

  Terapistler masaj sırasında ellerini, parmaklarını, kollarını, dirseklerini ve hatta bazen ayaklarını kullanarak kaslarınıza ve diğer yumuşak dokularınıza bastırır ve ovalarlar. Masaj, kas ağrılarını ve kas gerginliğini azaltarak, stres ve endişenin hafifletmesine yardımcı olabilir.


  NÖROTERAPİ

  Terapist, endişelendiğiniz şeyler hakkında düşünmenize yardımcı olurken, gelişmiş bir bilgisayar teknolojisi beyin dalgalarınızı okur ve geri bildirimde bulunur. Terapistin de yardımıyla sakinleştirici stratejiler uygulayarak bilgisayardaki geri bildirimler takip edilir. Bu yöntem zaman içinde endişenizi kontrol etmenize yardımcı olabilir.


  UYKU

  Uyku beyninizi şarj eder ve daha iyi odaklanmanızı sağlar. İyi bir uyku gün içinde endişeli olma ihtimalinizi azaltabilir. Her gün 7 ile 9 saat boyunca uyumaya çalışın. Daha iyi uyumak için her gün aynı saatlerde uyuyup uyanmaya çalışın. Odanızı sessiz, karanlık ve serin tutun. Uykudan hemen önce TV izlemeyin, cep telefonu ve bilgisayar kullanmayın. Sabah veya öğlen saatlerinde yapılan düzenli egzersizler iyi ve rahat uyumanızı kolaylaştırabilir. Ancak gece saatlerinde yapılan egzersizler uyku kalitenizi düşürebilir. Bu sebeple gece geç saatlerde egzersiz yapmaktan kaçının.


  ALKOL KULLANMAMAK

  Alkollü içeceklerin yatıştırıcı etkisi olduğunu düşünebilirsiniz ancak aynı zamanda beyninizi uyararak sizi daha endişeli bir hale getirebilir. Alkol tüketimi endişe bozukluğunuza ek olarak başka sağlık sorunlarına neden olabilir. İşinizi ve ev yaşamınızı da kötü etkileyebilir.


  ÖNCELİKLERİNİZİ BELİRLEMEK

  Yapılacaklar listesi kullanmak, listenizdeki görevleri önceliklendirmenize ve büyük işleri yönetilebilir adımlara bölmenize yardımcı olur. Bunu yapmak, yeni bir işin başlangıcında sizi bunalmış hissetmekten alıkoyabilir. Önemli ve acil işler için etrafınızdan yardım istemekten çekinmeyin. Önemsiz ve acil olmayan işleri ise üzerinizde baskı kurmadan sakin bir zamanda yapmak için sonraya bırakın.


  GÜNLÜK TUTMAK

  Duygularınız ve deneyimlerinizle ilgili bir günlük tutmak, sizi endişelendiren şeylerin neler olduğunu bulmanız konusunda yardımcı olabilir. Aile etkinlikleri? İş? Okul? Çok fazla kafein tüketimi? Belki de sadece uzun süre aç kalmak sizi daha endişeli hissettiriyor olabilir. Kaygınıza neyin sebep olduğunu anlarsanız, bu durumu daha iyi yönetebilirsiniz.


  Kaynak: webmd/Natural Ways to Calm Your Anxiety