COVİD-19 GİBİ VİRAL ENFEKSİYONLARDA BURUN YIKAMANIN(NAZAL LAVAJ) ETKİSİ

  haber resmi

  COVİD-19 Gibi Viral Enfeksiyonlarda Burun Yıkamanın (Nazal lavaj) Etkisi

  Nazal lavaj olarak da bilinen burun yıkamanın Coronavirüs dahil viral enfeksiyonlardaki etkisini biliyor muydunuz? Peki burnun tuzlu su, deniz suyu gibi solüsyonlarla yıkanması viral enfeksiyonlardan korunma ve tedaviye nasıl yardımcı oluyor?

  Nazal yıkamanın COVİD-19 Hastalarına Faydaları Nelerdir?

  • Solunum yolunu kaplayan hücrelerde ‘mukosiliyer transport’ adı verilen bir temizleme mekanizması bulunmaktadır. Deniz suyu ile burnun yıkanması bu temizleme mekanizmasını iyileştirerek virüs ve bakterilerin uzaklaştırılmasını sağlar, enfeksiyonlardan sonra iyileşmeyi hızlandırır ve hastalık belirtilerini azaltır.
  • Deniz suyunda da bulunan ve bazı burun yıkama ürünlerinde miktarı arttırılan bakır elementi, Coronavirüs ile ilgili olarak viral yayılımı ve bulaşmayı önlemek adına etkili görünmektedir.
  • Yapılan çalışmalar, düşük bakır konsantrasyonlarında bir dizi bakır alaşımının Coronavirüs’ü  hızla etkisiz hale getirdiğini ve bakırın spesifik bir antiviral  olduğunu göstermiştir.  Bunun nedeni, bakıra maruz kalmanın, virüslerin genlerini etkileyerek onları geri döndürülemez bir şekilde tahrip etmesidir.
  • Üst solunum yolunun, akciğerlere inen bakteriler ve virüsler için bir rezervuar olduğu gösterilmiştir. Hatta burun, virüs çoğalması, birikimi ve insan vücuduna giriş yeri olarak düşünülebilir. İlginç bir şekilde, burun yıkama, virüs yükünü azaltarak enfeksiyonun bronkopulmoner yayılımını azaltabilmektedir. Bu nedenle burun yıkama, üst solunum yolu enfeksiyonlarında yaygın olarak kullanılan bir tedavidir ve soğuk algınlığında hastalık süresini kısaltabilir.
  • Düzenli uygulandığında, burun yıkamanın diğer viral hastalıklarda da ev içi bulaşmayı azalttığı da görülmüştür. Potansiyel antiviral etkiler ve viral yükteki azalma, COVID-19 hastalarında kullanımın hastane kaynaklı bulaşma riskini azaltabileceği öne sürülmektedir.


  Burun yıkama spreyleri kullanılırken nelere dikkat edilmelidir?

  • Enfekte bir kişinin kullanımından sonra spreylerin dışı sabun ve suyla iyice temizlenmelidir.
  • Hatta, spreyin burunla temas eden kısmının %70 alkol ile daha derinlemesine temizlenmesi önerilmektedir.
  • Başkalarını viral maruziyetten korumak adına mümkünse hasta burun yıkama işlemini kendisi yapmalıdır.
  • Odayı havalandırın: Havada asılı kalabilen küçük damlacıkların ortam havasında 3 saat boyunca SARS-CoV-2 bulunmasına neden olduğu görülmüştür. Bu nedenle saat başı odayı havalandırmak gerekmektedir.
  • Ev temizliği, çok temas edilen yüzeylerde dezenfeksiyon ve el hijyeni de mutlaka dikkat edilmesi gereken konulardır.

  Tüm bu veriler ışığında, özellikle bakırdan zengin deniz suyu solüsyonları ile burun yıkamanın, koruyucu önlemlere dikkat ederek düzenli uygulandığında, viral bulaşmayı ve yayılmayı sınırlandırabileceğini söylemek mümkündür.


  Kaynak: Radulesco et al. Ear Nose Throat J. 2020 Ağu 27: 0145561320950491.