×
image
2019-10-01

ANNE ADAYLARINI KORKUTAN VİRÜS: Zika Virüsü Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Zika Virüsü Nedir?

Zika Virüsü Nedir?


Zika virüsü sivrisinekler tarafından yayılır. Çoğu insan için hafif bir enfeksiyondur ve zararlı değildir. Ancak hamile kadınlar için daha ciddi olabilir, çünkü doğum bozukluklarına - özellikle de bebeklerde anormal derecede küçük baş çevresi ölçümüne (mikrosefali) neden olduğuna dair kanıtlar vardır.


2015 yılından önce sadece Pasifik bölgesinde, Güney ve Orta Amerika, Karayipler, Afrika ve güney ve güneydoğu Asya bölgelerinde bulunmakta olan bu virüs, 2015 yılından sonra Brezilya, Amerika, El Salvador ve Fransa'da da görülmeye başladı.


Etkilenen bir bölgeye seyahat ediyorsanız, böcek kovucu kullanarak ve kollarınızı ve bacaklarınızı saran bol giysiler giyerek virüsü yakalama riskini azaltabilirsiniz. Çoğu Zika virüsü hastalığı vakası, enfekte sivrisinekler tarafından yayılır.  Riskin düşük olduğu düşünülse de, Zika virüsünün cinsel ilişki yoluyla da bulaşabileceğine dair çok az sayıda rapor bulunmaktadır.


Zika Virüsü Belirtileri Nelerdir?


 • Çoğu insanda semptomlar azdır veya semptom yoktur. Belirtiler genellikle hafiftir ve yaklaşık 2 ila 7 gün sürer.
 • Yaygın olarak bildirilen belirtiler şunlardır:
 • Döküntü
 • Tüm vücuda kaşıntı
 • Yüksek ateş
 • Baş ağrısı
 • Eklem ağrısı (çoğunlukla el ve ayakların küçük eklemlerinde, muhtemel şişme ile)
 • Kas ağrısı
 • Konjonktivit
 • Bel ağrısı
 • Gözlerin arkasında ağrı


Zika Virüsünden Korunma Yolları Nelerdir?


Seyahate çıkmadan önce 4-6 hafta önce aile hekiminizden, bir sağlık görevlisinden veya bir seyahat kliniğinden seyahat sağlığı danışmanlığı alınız. Ziyaret ettiğiniz ülkenin Zika virüs bulaşma riski taşıdığını kontrol ediniz. Enfeksiyon riskinizi azaltmak için, bir Aedes sivrisineği tarafından ısırılmaktan kaçınmalısınız.


Gündüz ve gece saatlerinde kullanılması gereken en etkili ısırık önleme yöntemleri şunlardır:


 • Sinek savar kullanmak.
 • Uzun kollu kıyafetler giyinmek.
 • Riskli bölgelerde cibinlik altında yatmak.


Anne Adayları İçin Tavsiyeler


Bilim adamları, Zika virüs enfeksiyonunun mikrosefali de dahil olmak üzere bazı doğum kusurlarının bir nedeni olduğunu gösterecek kanıtlara ulaştılar. Mikrosefali, bebeğin anormal derecede küçük bir kafa ölçüsüne sahip olduğu ve anormal beyin gelişimi olabileceği anlamına gelir. Bu aynı zamanda doğuştan Zika sendromu olarak da bilinir.


Seyahat planlarınızı aile hekimi, hemşire veya bir sağlık uzmanı ile görüşün. Seyahat kaçınılmazsa, sivrisinekler tarafından ısırılmaktan kaçınmak için ekstra özen göstermelisiniz.


Hamileyseniz ve yakın zamanda Zika virüsü bulaşma riski olan bir ülkeden veya bölgeden döndüyseniz, aile hekiminiz ile görüşün ve iyi durumda olsanız bile nereden geldiğinizi hekiminizle paylaşın. Hekiminiz riski değerlendirecek ve gerekirse bebeğin gelişiminin daha detaylı incelenmesi için sizi bir kadın doğum uzmanına yönlendirecektir..


Semptom görülmesi halinde, Zika virüsünün mevcut testler tarafından tespit edilmesi muhtemeldir. Zika semptomları yaşıyorsanız, incelemelerin gerekli olup olmadığına aile hekiminiz karar verecektir. 


Tedavisi


Zika virüsü semptomları için spesifik bir tedavi yoktur. Bol miktarda su içmek ve parasetamol almak semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Çoğu viral hastalıkta olduğu gibi hastalara yatak istirahati önerilmektedir. Bebeğinizin Zika'dan etkilendiğinden endişe ediyorsanız en yakın zamanda aile hekiminizle veya çocuk doktorunuzla görüşün.