Aljil 20 Tablet

    FİYAT FİRMA ETKEN MADDE REÇETE GEBELİK ÇOCUK ALKOL SATIŞ YERİ
    5.35 ₺
    1 Mayıs 2021 06:00
    Dr. F. Frik İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Parasetamol + Propyphenazone + Kafein
    N
    ?
    ?
    ?
    E
    Aljil 20 Tablet , Dr. F. Frik İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından üretilmiş Yerli bir ilaçdır. Satış fiyatı 5.35 TL olup Normal Reçetelidir. ALJIL etken maddesi Parasetamol + Propyphenazone + Kafein olup 8699559010145 barkodludur.

    Endikasyon

    Endikasyonları:

    Baş ağrıları, diş ağrıları, sinir ve romatizma ağrılarında, adet sancılarında, soğuk algınlığında, grip, tonsillit gibi üst teneffüs yolu rahatsızlıklarında ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılır.Kafein de santral sinir sistemini stimüle ederek rahatlık sağlar.


    Yan Etki

    Yan etkiler/Advers etkiler:

    Hematolojik reaksiyonlar rapor edilmiş olmasına rağmen parasetamolün yan etkileri hafiftir. Genellikle cilt kızarıklığı ve diğer alerjik reaksiyonlar olabilirse de ilacı kesmekle geçer. Yüksek dozlarda alındığında; ilk 24 saatte bulantı, kusma, anoreksi, karın ağrısı çarpıntı görülür. 12 - 48 saat içinde karaciğer harabiyeti olabilir. Glukoz metabolizmasında anormallik ve metabolik asidoz meydana gelebilir. Ciddi zehirlenmelerde karaciğer yetmezliği neticesi ensafalopati, koma ve ölüm olabilir. Karaciğer harabiyeti 10 g veya daha fazla olan yetişkinlerde görülür.
    BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.


    Uyarı ve Önlemler

    Uyarılar/Önlemler:

    Böbrek ve karaciğer fonksiyonu bozulmuş hastalarda ayrıca karaciğeri etkileyecek ilaç alan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Tavsiye edilen doz aşılmamalıdır. 10 günden daha uzun süre kullanımlar mutlaka doktor kontrolü altında yapılmalıdır. Eğer ateş 3 günden fazla, ağrı 5 günden fazla devam ederse hemen bir doktora danışılmalıdır. Uzun süreli ve yüksek doz kullanımlarda hepatotoksisite ve ciddi hepatik yetmezlik oluşabilir.

    HAMİLELİKTE VE LAKTASYONDA KULLANIMI:
    Aljil, içerdiği propifenazon nedeniyle gebelere ve emziren annelere verilmemelidir.


    Etkileşim

    İlaç etkileşimleri:

    Antikolinerjik ajanlar ve afyon kökenli analjeziklerle alındığında parasetamolün gastrointestinal absorbsiyonu gecikir. Antiepileptikler, barbitüratlar, trisiklik antidepresanlar ve alkol, parasetamolün plazma yarı ömrünü uzatabilir ve toksisitesi artabilir.
    Alkol parasetamolün hepatotoksisitesini arttırabilir.
    Antikonvülsanlar veya oral steroid yapılı kontraseptiflerin kronik kullanımı karaciğer enzimlerini indükler ve parasetamolün terapötik düzeylere ulaşmasını engeller. Oral antikoagülanlar ile parasetamolün birlikte kullanımı; hipoprotrombinemik etkide artış oluşturabilir. Ancak bu etkileşim, kullanım süresine ve dozuna bağlıdır. Kloramfenikol ile alındığında kloramfenikol konsantrasyonunu arttırabilir.


    Formül

    Formülü:

    Bir tablet ;
    Parasetamol 300 mg
    Propifenazon 150 mg
    Kafein 50 mg içerir.


    Kullanım Şekli

    Kullanım şekli ve dozu:

    Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde ;
    Yetişkinlere : 1 - 2 tablet
    12 - 16 yaş : 1 tablet
    Gerektiğinde 24 saat içinde üç tek doza kadar alınabilir. Tabletler bol miktarda su veya bir başka içecek ile alınmalıdır.
    Bebeklere ve 12 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir
    DOZ AŞIMI HALİNDE ALINACAK TEDBİRLER VE ÖZEL ANTİDOT :
    Doz aşımı halinde acele bir tedavi gereklidir. 4 saat içinde 7.5 g veya daha fazla parasetamol alan bir şahsın hemen midesi yıkanmalıdır. Asetilsistein veya metionin gibi antidotlarla özel bir tedavi de gerekebilir. Kafeinin emilimi için ağızdan aktif kömür verilir ve gerekiyorsa dozlar tekrarlanır.


    Kontrendikasyon

    Kontrendikasyonları:

    Aşırı duyarlılık gösterenlere kontrendikedir.


    Günlük Doz

    Yetişkinde günde 3-4 defa 1-2 tablet.

    Eşdeğer Ürün Formları:
    Daha fazla göster
    Yorum Yapın